Zespół Interdyscyplinarny to grupa specjalistów podejmująca się współpracy celem udzielenia pomocy osobom lub całym rodzinom znajdującym się w kryzysie i dotkniętym problemem przemocy.
W skład Zespołu Interdyscyplinarnego wchodzą przedstawiciele:
-jednostek organizacyjnych pomocy społecznej;
-gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych;
- Policji;
- oświaty;
- ochrony zdrowia;
- organizacji pozarządowych;
- Sądu.
Głównym zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego jest integrowanie i koordynowanie działań podmiotów i specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, w szczególności przez:
- Diagnozowanie problemu przemocy domowej na poziomie lokalnym,
- Podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą domową mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku,
- Inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą domową,
- Rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym,
- Inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc domową,
- Monitorowanie procedury Niebieskie Karty, powoływanie grup diagnostyczno-pomocowych,
- Kierowanie osób stosujących przemoc domową do uczestnictwa w programach korekcyjno-edukacyjnych/ programach psychologiczno-terapeutycznych dla osób stosujących przemoc domową.
Siedzibą Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Dąbrówka jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrówce, ul. Kościuszki 14.
Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego:
Ewelina Sadlik– tel. (29) 29 757 80 25, e-mail: ewelina.sadlik@dabrowka.net.pl
Z-ca Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego:
Jacek Jeziórski – tel. (29) 29 757 80 25, e-mail: jacek.jeziorski@dabrowka.net.pl
Czym jest przemoc ?
Przemoc domowa – należy przez to rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:
a) narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
b) naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną,
c) powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,
d) ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej,
e) istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Przemoc może dotyczyć zarówno osób dorosłych, jak i dzieci, które są wobec niej bezbronne. Może dotykać kobiet i mężczyzn w różnym wieku, osób zdrowych i chorych o różnym statusie społecznym i ekonomicznym.
Przemoc jest zjawiskiem egalitarnym – może zdarzyć się w życiu każdego człowieka.
Najczęstsze formy przemocy domowej:
- Przemoc fizyczna: bicie, szarpanie, kopanie, duszenie, popychanie, obezwładnianie i inne.
- Przemoc psychiczna: izolowanie, wyzywanie, ośmieszanie, grożenie, krytykowanie, poniżanie i inne.
- Przemoc seksualna: zmuszanie do obcowania płciowego, innych czynności seksualnych i inne.
- Przemoc ekonomiczna: niełożenie na utrzymanie osób, wobec których istnieje taki obowiązek, niezaspokajanie potrzeb materialnych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie i inne.
- Przemoc za pomocą środków komunikacji elektronicznej: wyzywanie, straszenie, poniżanie osoby w Internecie lub przy użyciu telefonu, robienie jej zdjęcia lub rejestrowanie filmów bez jej zgody, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które ją obrażają lub ośmieszają i inne.
- Inny rodzaj zachowań: zaniedbanie, niezaspokojenie podstawowych potrzeb biologicznych, psychicznych i innych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie, pozostawianie bez opieki osoby, która z powodu choroby, niepełnosprawności lub wieku nie może samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, zmuszanie do picia alkoholu, zmuszanie do zażywania środków odurzających, substancji psychotropowych lub leków i inne.
KRYTERIA PRZEMOCY DOMOWEJ
Intencjonalność – działania osoby stosującej przemoc domową nie są przypadkowe. Intencjonalność nie musi oznaczać celowego oznaczać celowego krzywdzenia bliskich i zadawania im bólu. Osoba stosująca przemoc dąży do uzyskania pełnej kontroli i władzy nad osobą doznającą przemocy, do jej bezwzględnego posłuszeństwa. Jest przekonana, że wie co jest dobre dla pozostałych członków rodziny, a w związku z tym posiada wyłączne prawo podejmować decyzje, ustalać zasady życia w rodzinie – pozostali muszą się podporządkować.
Dysproporcja siły – nie chodzi tu jedynie o różnicę sił fizycznych, ale także przewagę związaną z pozycją społeczną, odpornością psychiczną, statusem materialnym itp. W związku opartym na przemocy jeden z partnerów czuje się silniejszy, a drugi – słabszy. W wyniku kolejnych aktów przemocy różnica sił coraz bardziej się pogłębia, osoba doznająca przemocy staje się coraz bardziej bezradna, a osoba stosująca przemoc – coraz bardziej silna i bezkarna.
Naruszanie godności i praw – osoba stosująca przemoc domową narusza godność osoby doznającej przemocy, poniża ją, ośmiesza, pozbawia wszelkich praw (np. do kontaktów z rodziną, godziwych warunków życia, itp.)
Powodowanie cierpienia i szkód – osoby doznające przemocy doznają zarówno szkód fizycznych jak i psychicznych. W wyniku wieloletniej przemocy domowej mogą dojść do przekonania, że zasługują na takie traktowanie.
Zespół Interdyscyplinarny do pracy z rodziną dotkniętą / zagrożoną przemocą powołuje grupę diagnostyczno - pomocową.
Do zadań grup diagnostyczno-pomocowej należy w szczególności:
- dokonanie, na podstawie procedury "Niebieskie Karty", oceny sytuacji domowej osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową;
- realizacja procedury "Niebieskie Karty" w przypadku potwierdzenia podejrzenia wystąpienia przemocy domowej, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia;
- zawiadomienie osoby podejrzanej o stosowanie przemocy domowej o wszczęciu procedury "Niebieskie Karty" pod jej nieobecność;
- realizacja działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową;
Niezależnie od prowadzonej procedury Niebieskie Karty jeżeli czujesz się zagrożona/y lub istnieje zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa wzywaj policję.
DOŚWIADCZASZ PRZEMOCY - SZUKAJ POMOCY ...
Ważne adresy i telefony:
Zespół Interdyscyplinarny w Gminie Dąbrówka
05-252 Dąbrówka ul. T. Kościuszki 14, tel. 29 757 80 25
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrówce
05-252 Dąbrówka ul. T. Kościuszki 14, tel. 29 757 80 25,
tel. kom.: 731 907 002
Komisariat Policji w Radzyminie
05-250 Radzymin ul. Traugutta 17, tel. 47 724 77 80
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
05-252 Dąbrówka ul. T. Kościuszki 14, tel. 29 642 90 01
(środa i czwartek godz. 10.00 – 14:00)
Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie
05-252 Dąbrówka ul. T. Kościuszki 14
Harmonogram przyjęć:
poniedziałek 12.00 – 16.00 oraz środa 15.00 – 19.00
Zapisy do punktu pod numerem telefonu 735 736 797
Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej
05-252 Dąbrówka, ul. T. Kościuszki 16
poniedziałek –piątek w godz.: 8.00 – 18.00
tel. 22/ 760 72 03
Punkt Konsultacyjno- Informacyjny
05-252 Dąbrówka ul. T. Kościuszki 14,
Konsultanci:
Dorota Walaśkiewicz – psycholog, terapeuta uzależnień (zapisy tel. 606 44 22 72)
Anna Topolewska – terapeuta rodzinny, dyżury w każdy czwartek w godz. 15:30 – 19:30 naprzemiennie Dąbrówka / Kuligów (zapisy tel. 29 6429001, 29 7578025)
dr Marek Mudant – specjalista z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej (zapisy telefoniczne pod numerem tel. 731 907 002, 29 757 80 25)
Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej
05-220 Zielonka ul. Poniatowskiego 29, tel. 22 771-83-84
w godz. 8.00-16.00, 504-221-017 (całodobowy)
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Wołomin ul. Legionów 78, tel. (22) 776-44-95, (96),
Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień
Wołomin ul. Powstańców 12, tel. (22) 787-85 43, (22)776-44-88,
Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom
tel. (22) 641 15 01
Telefony zaufania
- Niebieska Linia – pogotowie dla ofiar przemocy w rodzinie
tel. 801-120-002, - Kryzysowy Telefon Zaufania – wsparcie i porady psychologiczne
tel. 116-123, - Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
tel. 116-111, - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
tel. 800 12 12 12, - Policyjny Telefon Zaufania – ogólnopolski
tel. 800-120-226,
Linki i pliki do pobrania :
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 w sprawie procedury Niebieskie Karty oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”
https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2023/1870 - Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz.U. z 2021 r. poz. 1249 z późn. zm. oraz z 2023 r. poz. 289 i 535)
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20051801493/U/D20051493Lj.pdf - „Zaświadczenie lekarskie o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy domowej” (bezpłatne zaświadczenie lekarskie).
Wzór zaświadczenia został określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2023 r. w sprawie wzoru zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy domowej Obowiązkiem lekarza jest opisanie obrażeń wynikających ze stosowania przemocy domowej, które posiada osoba zgłaszająca się na konsultację lekarską. Zaświadczenie lekarskie jest bezpłatne. Zaświadczenie może zostać wydane przez lekarzy dowolnej specjalizacji. Można je uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalisty jak również podczas pobytu w szpitalnym oddziale ratunkowym. Zaświadczenie lekarskie dla osób doznających przemocy domowej ma często kluczowe znaczenie, gdyż na jego podstawie organy ścigania mają obowiązek dopuścić dowód z opinii biegłego lekarza sądowego. Zaświadczenie wydawane jest zgodnie z obowiązującym wzorem wynikającym z w/w rozporządzenia.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230001827/O/D20231827.pdf - Punkty pomocy i jednostki poradnictwa w powiecie wołomińskim ( w tym pomoc prawna)
https://samorzad.gov.pl/web/powiat-wolominski/jednostki-i-punkty-w-powiecie-wolominskim
Informatory, broszury: